Malarstwo naiwne (prymitywizm)

Obrazy tworzone w nurcie prymitywizmu to dzieła artystów - amatorów, czasem również nazywanych "niedzielnymi malarzami". Ten rodzaj malarstwa pojawił się we Francji końcem XIX stulecia, kiedy to społeczeństwo żyjące w coraz bardziej zindustrializowanym świecie zaczęło zwracać większą uwagę na życie toczące się poza miastem. To również czas rozwoju badań antropologicznychi co za tym idzie fascynacji innymi kulturami, niekoniecznie odległymi.

Prymitywizmstawał się popularny wśród malarzy posiadających wykształcenie artystyczne. Twórczość nieprofesjonalną zaczęto doceniać także w coraz szerszych kręgach odbiorców sztuki, podkreślając tym samym, że artysta niekoniecznie musi mieć ukończone studia specjalistyczne.Podziwiano gmalarzy-amatorów za ich spontaniczność i odejście od wszelkich zasad i konwencji.

Kim byli malarze naiwni? Przede wszystkim byli samoukami. Malowali w wolnym czasie, nie tyle na zamówienie, lecz bardziej z wewnętrznej potrzeby serca i duszy - wbrew panującym w sztuce modom i tendencjom. Ich obrazy przypominające dziecięce malunki, wykonane prostymi technikami, często nie posiadają głębi przestrzeni, za to mają wyraziste szczegóły. Prezentują szeroką tematykę zgodną z osobistym widzeniem świata - zarówno tego świata, w którym realnie żyli, jak i tego "ze snów". Przedstawiają zatem życie codzienne wiejskie i małomiasteczkowe, widoki miast i wsi, pejzaże, portrety, przyrodę, ale także motywy fantastyczne - wyobrażenia zwierząt, roślin, wizje, marzenia i sny. Ukazują inny świat, magiczny, wręcz symboliczny, istniejący tylko w świadomości autorów, inspirowany wspomnieniami z dzieciństwa, przeżyciami, odczuciami, zapachami czy kolorami.

Zapraszamy do galerii.....

Babia Góra
Przyroda
Stryszawa i okolice
           
Postacie
Obrazy religijne
Ludzie